Obama fokozza a pakisztáni célpontok elleni támadásokat
Barack Obama elnökválasztási kampányában többször is hangoztatta, hogy Pakisztán beleegyezése nélkül is rakétatámadásokat intéz az al-Kaida pakisztáni táborai ellen. A Washington Post értesülései szerint egy hónappal beiktatása után már ki is szélesítette a CIA titkos háborúját.
Barack Obama amerikai elnök kiterjesztette a terroristagyanús csoportok elleni rakétatámadásokat Pakisztán területén, írta a Washington Post. Az elmúlt egy hétben két amerikai rakétatámadás érte Bajtulla Meszúd lázadó vezető kiképző táborait. A CIA pilóta nélküli repülőgépekkel végrehajtott akciói azt jelzik, hogy az Obama-kormány folytatja, és bizonyos esetekben még fokozza is a Bush-adminisztráció politikáját, az Egyesült Államok kémszervezetein keresztül titkos háborút folytat a terroristagyanús elemek ellen Pakisztánban.
A Bush-kormány gyakran intézett támadásokat az al-Kaida fegyveres csoportjai és a tálib erők ellen, amelyek határon átnyúló akciókat hajtottak végre Afganisztánba. Bush azonban soha nem támadta Meszúdot és követőit, mivel azok nem hajtottak végre közvetlen támadást amerikai csapatok ellen.
Amerikai és pakisztáni tisztviselők szerint Meszúd - aki 2007-ben a pakisztáni tálibok parancsnokának nevezte magát, és több öngyilkos támadásért felelős - volt az, aki megszervezte Benazir Bhutto pakisztáni ellenzéki vezető meggyilkolását 2007-ben. Meszúd a legutóbbi amerikai rakétatámadásokban nem halt meg.
Az amerikai támadások néhány nappal azután történtek, hogy Iszlámábádban járt Richard Holbrooke, az Obama-kormány afganisztáni és pakisztáni különmegbízottja. Sem Holbrooke, sem a Fehér Ház nem kommentálta a pakisztáni akciókat, mint ahogy a CIA sem fűzött megjegyzést hozzá.
Netanjahu együttműködne Obamával a közel-keleti béke megteremtésében
Benjamin Netanjahu kijelölt izraeli miniszterelnök, a jobboldali Likud vezetője vasárnap újságírók előtt ígéretet tett arra, hogy együttműködik az új amerikai kormánnyal a közel-keleti béke megteremtése érdekében. Már korábban ismertté vált, hogy Netanjahu - a centrista Kadima, illetve akár a baloldali Munkapárt bevonásával - széles koalíciót akar létrehozni, amely enyhítheti a súrlódást a Barack Obama vezette washingtoni adminisztrációval.
Az utolsókat simítják atooerőművükön az irániak
A busehri atomerőmű üzembe helyezésének előkészítése jegyében számítógépes teszteket végeznek szerdán a létesítményben. Az iráni állami rádió szerint számítógépes szimulációs programon ellenőrzik az erőmű minden majdani tevékenységét. Az ezzel kapcsolatos ünnepségen részt vesz mind az orosz, mind az iráni állami atomenergetikai szervezet vezetője, Szergej Kirijenko, illetve Golamreza Agazadeh.
Mohammad Szaidi, az iráni atomenergetikai szervezet helyettes vezetője úgy jellemezte a számítógépes ellenőrzést, mint a fűtőelemek beszerelését és az üzembe helyezést közvetlenül megelőző fázist, de nem említette az erőmű beindításának tervezett dátumát. Kirijenko azt mondta nemrégiben, hogy még az év vége előtt üzembe helyezik a busehri létesítményt, "hacsak nem jönnek közbe előre nem látott körülmények".
Az erőmű üzembe állítását már többször elhalasztották. Moszkva technikai nehézségekre és elszámolási vitákra hivatkozva késleltette a befejezést, de megfigyelők az iráni atomprogrammal kapcsolatos feszültségekre vezették vissza a dolgot.
A Nyugat azt gyanítja, hogy Teherán atomfegyver előállítására törekszik, és bírálja Oroszországot, amiért segítséget nyújt Iránnak az atomerőmű építésében. Moszkva álláspontja szerint a Perzsa-öböl partján, Busehrben épülő létesítmény nem használható atomfegyverek gyártására, kizárólag energiatermelésre. Irán tagadja, hogy nukleáris fegyverek gyártására törekedne, állítása szerint egész nukleáris programja kizárólag az áramtermelést szolgálja.
MTI-2009. február 22.