Bár az Obama vezetés a Kongresszussal karöltve nem tétlenkedett első fél évében, de az eredmények egyelőre csak mérsékelten látszanak és ezt a lakosság is egyre inkább így érzi. Obama a Demokraták és a Függetlenek között is nagyon népszerű volt megválasztásakor, és utána törekedett is arra, hogy a várakozásokat, főleg az intézkedések időbeni lefolyását tekintve lehűtse ("Things will get worse, before they will get better"), de az első hat hónapban neki ítélt bizalom most már érzékelhető módon visszaesni látszik.
Nézzük először a konkrét ígéreteket és azok teljesítését. A politifact.com Obameter frappáns néven megjelenő oldala Obama 515 kampányígéretét veszi szemügyre. Idpőarányosan jól áll Obama, 120 olyan eset van, amelynél már vagy elvégezte, amit ígért, vagy kompromisszumos megoldás született, vagy már konkrét lépésekkel megkezdődött az ígéret valóra váltása. Nem szabad azonban elfelejteni, hogy Obama addig tud sokat tenni, amíg népszerű, és mögötte áll a Képviselőház és a Szenátus többsége is. Mivel 2010-ben az előbbi egészét, az utóbbi harmadát tekintve választások lesznek, nehezebb döntéseket már csak a kampányidőszak kezdetéig várhat el a Demokrata többségtől, amivel alig több mint egy éve van hátra. Nem csoda, hogy rekord gyorsasággal nyomta át a gazdasági ösztönző csomagot, és harcol a környezetvédelmi, illetve egészségügyi váltásért egyszerre. Arra is érdemes figyelni, hogy már 7 olyan ígéret van, amit Obama nem tudott vagy nem is akart teljesíteni. Ezek egyik sem alapvető kérdés, de persze nem áll jól a tablán.
A népszerűségi, elfogadottsági mutatók érezhetően romlanak. Az ABC/WP közvéleménykutatásában Obama munkájának elfogadottsága először esett 60% alá, vagyis a többség még mindig elfogadhatónak értékeli az elnök munkáját, de egyre kevesebben vannak. Azok viszont, akik nem, azok egyre többen: júliusban már 37%-ra, 6%-kal az eddigi csúcs fölé emelkedett ez a szám. Még fontosabb, hogy a beiktatáskor példátlanul alacsony 17%-os a "nagyon el-nem fogadottsági" mutató ma már 28%.
Obama megítélése meglepő módon Afganisztán kivételével szinte minden tényező esetén romlott, a Gazdaság és az Egészségügy terén is már csak a relatív többség támogatja elképzeléseit, a költségvetési hiány terén pedig már 49% van ellene. Bár mostanában számos hír szólt a külpolitikáról és az egészségügyről vagy akár a környezetvédelemről, a kutatásból egyértelműen kiderül, hogy a választók számára úgyis a gazdasági témák az elsődlegesek (emlékezhetünk még az 1992-es kampány szállóigéjére: "It's the Economp, stupid"). A Gazdaság ügyében 20%-kal vannak többen, akik szerint tól keveset foglalkozik vele Obama, mint túl sokat, a Költségvetés hiánya esetén ez az adat 26%. Ugyanakkor az Egészségügynél 4%-kal többen vannak azok, akik szerint Obama éppenséggel többet foglalkozik ezzel a témakörrel, mint kellene, azokkal szemben akik ellenkezőleg gondolják. Hozzá kell tenni: a Költségvetés esetén a relatív, a többi témakörben az abszolút többség is úgy látja: Obama éppen annyira foglalkozik velük, mint kellene.
A következő hónapokra az elfogadottsági mutatók lassú, de fokozatos lemorzsolódása valószínű. Ennek két oka van: a választők elsődleges elvárásait tömnörítő gazdasági kérdésekben jó esetben is csak lassú fejlődés várható, sőt még az optimisták szerint is a munkanélküliségi ráta tovább fog emelkedni. A másik ok történelmi: szinte nem volt olyan elnök, aki ezt ne tapasztalta volna meg az első fél év - egy év után. A legerősebb párhuzam eddig elsősorban Carter-el, és Reagan-el van. Ez alapján a döntő pont 40% környékén, valamikor 2010 végén jön el, ami egyben a fent említett választás időpontja környékén lehet.